5 + 1 zákonov pre masívne sebavedomie, s ktorými to zvládne aj outsider


Sebavedomie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré si potrebujete budovať preto, aby ste dokázali v živote uspieť a cítili sa vynikajúco. Lenže ako sebavedomie vybudovať, aj ak ho máte teraz na bode mrazu? To odhalíme hneď potom, ako sa spoločne pozrieme na 3 rôzne situácie, ktoré ste už možno zažili a ktoré zažíva denno-denne veľké množstvo ľudí po svete.

Prečítajte si tri mikropríbehy zo života

1. Ste niekde na rande a snažíte sa okúzliť a zaujať toho, s kým ste sa vybrali von. Akurát sa Vám akosi nedarí a do toho príde chvíľa kedy utrúsite niečo, za čo si v hlave hovoríte, že ste idiot. V tom istom okamihu prichádza ten nepríjemný pocit, kedy sa cítite nekonečne trápne…

2. Ste v partií medzi ľuďmi, možno niekde na nejakej oslave alebo večierku. Chcete zapadnúť, zabávať ich a ukázať im to najlepšie, čo máte v sebe. Len medzi nimi sedí aj niekto, kto Vás sem tam tak trošku zosmiešni a Vám dochádzajú nápady, ako na to. V inej chvíli zasa nedokážete zaujať tým, čo hovoríte a celkovo sa cítite divne. Prepadá Vás hnusný pocit zvierania hrdla a žalúdka a myslíte si, že ste za outsidera o čom svedčí aj fakt, že sa v skupine s Vami moc nebavia…

3. Do tretice situácia napríklad v práci, kedy si z Vás kolegovia uťahujú a Vy sa proti tomu nedokážete brániť. Radšej očami zablúdite po zemi, než by ste sa im mali pozrieť do tváre a povedať, čo si myslíte. Možno sa bojíte požiadať o zvýšenie platu a neviete, čo s tým. Výslednicou potom je, že sa do Vás obúvajú ďalej a keď si už myslíte, že je všetko v pohode, zasa pokojnú hladinu Vašich pocitov rozčerí nejaká nepríjemná udalosť spomínaná vyššie.

Rozhodujúce bude jedno jediné slovo – Sebavedomie

Čo majú všetky tieto mikropríbehy spoločné? Ako som spomínal v úvode, ak chcete uspieť a to nielen v takýchto situáciách, budete potrebovať mimoriadne dôležitú vec  – Sebavedomie. Práve sebavedomie je kameň úrazu dnešnej doby, kedy ho majú ľudia buď príliš nízke, zničené a nevedia čo s tým alebo ho majú príliš vysoké a prerastá do povýšenectva a arogancie (čo im však nepomáha).

Osobne verím, že keby človek vo vyššie spomenutých príbehoch vládol zdravým a silným sebavedomím, tak s ním tie situácie zamávajú len s ťažkosťami. Jednak z toho dôvodu, že by sa necítil za prípadné konverzačné alebo situačné nedostatky hlúpo a jednak preto, pretože by to bol schopný otočiť v jeho prospech alebo by dal najavo, že je s tým okay.

Aby sme však neplytvali článkom zbytočne, poďme rýchlo na tieto mimoriadne dôležité zákony pre vysoké sebavedomie. Hneď ako na nich začnete pracovať, tak sa už za krátky čas budete cítiť omnoho lepšie a sebaistejšie.

1. Vaše sebavedomie je odraz toho, ako o sebe premýšľate

Toto je pravdepodobne jeden z najzásadnejších bodov, ktorý stojí za tým, aké sebavedomie vlastne máte. Pre príklad si uvedieme filmové role – Uvažujete o sebe ako o Jamesovi Bondovi alebo napríklad ako o Harveym Specterovi z Kravaťákov? Alebo uvažujete o sebe ako o malej šedej myške, ktorá je zalezená niekde v kúte?

Určite sa Vám v živote vyskytujú situácie, kde by ste chceli viac zapôsobiť a cítiť sa silnejší. Preto bude dôležité o tom premýšľať v kontexte takýchto situácií a teda vžívať sa do nich a pozorovať, koho tam vlastne reprezentujete. Pretože to bude ovplyvňovať Vaše schopnosti a Váš prejav v tej situácii.

Pamätajte:
To, akým spôsobom vnímate samého seba bude odrážať to, ako ostatní budú vnímať Vás a to práve na základe toho, čo z Vás vyžaruje. Preto premýšľajte o sebe z pozície človeka, ktorý má kvality, ktorý si stojí za tým, čo hovorí, ktorý má vlastný názor a ktorý dokáže prijať zodpovednosť. Ak to teraz nie je pre Vás pravda, pracujte na tom, aby sa tak stalo. Tak si vybudujete pevnú pôdu pod nohami.

2. Aké máte štandardy a aké očakávate výsledky?

Myslíte si, že by bol napríklad James Bond vždy tak sebavedomý a charizmatický, keby neočakával najlepší možný výsledok a nebol si istý tým, čo dokáže? Nech už robíte čokoľvek tak očakávajte, že to dopadne fantasticky a spravte preto maximum. Tak získate nielen zvýšené sebavedomie posvätené tým, že si budete veriť, ale aj príval motivácie potrebnej k tomu, aby ste vôbec niečo podnikli a následne aj dosiahli.

Ak si myslíte, že na niečo nemáte (napríklad na vynikajúce zamestnanie, krásnu ženu alebo muža, biznis svojich snov…), tak pusťte takéto myšlienky z hlavy. Určite zvyšujte svoje štandardy a premýšľajte nad tým, ako to získať. Všetko možné (príťažlivosť, charizma, životný štýl, vysnívaná postava, emočná inteligencia…) sa dá natrénovať, vybudovať a práve to Vám pomôže, aby ste dosahovali výborné a hlavne príjemné výsledky práve tam, kde to najviac potrebujete.

3. Sebavedomie Vám dramaticky vzrastie, keď budete vždy pripravený

Práve tento bod nám krásne dopĺňa bod č. 2. Máte ísť na pohovor do práce, na rande alebo požiadať o plat? Chystáte sa na nejaké stretnutie alebo niekomu chcete niečo do očí povedať? Vždy a to si zapíšte za uši – vždy sa pripravujte a choďte pripravený. Vyhnite sa tomu, že by ste niekde šli len tak s tým, že to idete skúsiť… To je cesta do pekiel a prípadný trapas Vaše sebavedomie rýchlo zrazí na veľmi nízke hranice.

Pripravte sa na pohovor do novej práce – zistite, čo od Vás budú vyžadovať, potrénujte komunikačné schopnosti – sadnite na hodinku do kníhkupectva a pohľadajte v knihách (tak to robím ja) + sa naučte čo je treba, aby ste mali aj potrebné vedomosti atď.

Pripravte sa na rande – napríklad miesto kam pôjdete a prípadné alternatívy, program Vášho stretnutia, o čom sa budete baviť a zhovárať. Odpovedzte si aj na to, čo chcete vlastne tým rande dosiahnuť atď.

Potom, čo sa začnete pripravovať na rôzne situácie si všimnete, ako ste zrazu v pohode a ako stojíte pevne nohami na zemi Tak si budete sami sebou istý, pretože ste nič nenechali na náhodu a vytvorili ste pevný podklad o ktorý sa budete môcť zaprieť.

4. A čo Váš vzhľad a to, ako vypadáte?

Ak budete mať sami seba na háku, určite sa nebudete cítiť sebavedomejšie ale naopak, môžete si pekne zavariť. A to Vám nebudem hovoriť o tom, ako veľa ľudí niekde na stretnutí alebo pri nejakej dôležitej situácii pohorelo len preto, lebo tam šli špinavý, s nevyčistenými vecami a v handrách, ktoré sa nehodili.

Hovoríte si, že to je v pohode? Ak áno, tak na to expresne rýchlo zabudnite, pretože to v pohode nie je. Preto sa o seba starajte, dbajte o svoju čistotu a upravenosť, pretože ľudia Vás hodnotia aj podľa toho, ako vypadáte. Dajte si záležať na výbere oblečenia a to, ako ho spolu ladíte. Ak neviete čo Vám sedí, požiadajte kamarátku alebo kamaráta, nech Vám pomôže niečo fajn vybrať.

Pokiaľ chcete mať pevnejšie a vyššie sebavedomie, tak bude kľúčové, aby ste sa mohli sami na seba spoľahnúť a mali istotu. Istotu v tom, že na Vás ostatní nenájdu nejaké zbytočné nedostatky, za ktoré by ste sa museli cítiť blbo a nepríjemne a za ktoré by ste si museli neskôr nadávať.

5. Ak chcete vyššie sebavedomie, tak premýšľajte a robte veci inak

Máte na veci vlastný názor alebo idete s davom? Pýtam sa to preto, pretože sebavedomie sa Vám razantne zväčší, keď nebudete robiť to, čo robí väčšina.

Ako však na to?

Jednoducho sa pozerajte na veci rozumne v duchu hesla – „keď budem robiť to, čo som robieval, tak budem dostávať stále rovnaké veci“ (mimochodom jedno zo základných pravidiel NLP).

Vaše sebavedomie len tak nenarastie z dôvodu, že vždy dáte hlavu dole, keď sa na Vás niekto zasmeje alebo Vám niekto povie niečo, čo je Vám nepríjemné a Vy si to budete moc brať.

Nenarastie Vám ani vtedy, ak ste vždycky tej žene doniesli na prvé rande kyticu a ona Vás potom odmietla. Rovnako tak sa Vám nezvýši, keď sa budete nasilu snažiť na party zabaviť ostatných alebo vypýtať plat bez prípravy a nakoniec pohoríte a budete si za to nadávať.

Ak chcete skutočne vládnuť masívnym sebavedomím, musíte veci začať robiť inak a premýšľať, ako by ste dosiahli čo najlepšieho výsledku. Samozrejme za predpokladu, že si jasne poviete, čo vlastne chcete a popremýšľate a pohľadáte, ako to urobil niekto, komu to už funguje a potom to odmodelujete.

6. Bonus – Reč tela ako ukazovateľ toho, či sebavedomie máte

Posledný bod je o tom, čo o Vás hovorí Vaša reč tela. Pretože sebavedomých ľudí od nesebavedomých je možné rozlíšiť veľmi rýchlo.

Aby ste pociťovali väčšiu sebaistotu a sebavedomie, tak pri rozhovoroch s ľuďmi stojte pekne vystretý a udržujte očný kontakt (samozrejme nie kŕčovito). Hlavu držte hore, pri chôdzi sa pohybujte voľne a pozorujte situáciu okolo seba. Usmievajte sa a rozdávajte dobrú náladu. Ľudia sa potom s Vami budú cítiť veľmi príjemne.

V situáciách, kedy napríklad čelíte posmechu alebo nejakej narážke, sa vyhnite pozeraniu do zeme, pretože to bude vyvolávať v druhom človeku dojem, že máte sebavedomie nízke a že môže ďalej po Vás orať. To by potom mohlo spôsobiť, že sa do Vás dotyčný obuje ešte viac. Doslova si stojte za tým, čo hovoríte a dôverujte si. To sa potom odrazí aj na Vašom výzore a sebavedomie sa Vám zdvihne.

Aby som to zhrnul, to bola zmes rôznych stratégií k tomu, aby ste si sebavedomie zdvihli. Budem však úprimný a otvorený a na rovinu priznám, že každý jeden tip by sa dal rozpísať na samostatný článok.

Na začiatok Vám to pre zvýšenie sebavedomia stačiť bude a ak to budete ďalej rozvíjať, posuniete sa tam, kde si to teraz možno ešte nedokážete predstaviť.

Ako však hovorím, musíte to pravidelne trénovať a upevňovať. Potom Vás rozhádže už iba fakt riadna bomba. Premýšľajte o sebe z pozície svojich kvalít, pripravujte sa, dbajte na svoju čistotu a oblečenie, oprite sa o schopnosti, ktoré pravidelne rozvíjate a očakávajte vždy ten najlepší výsledok.

Ak budete mať otázky v súvislosti so sebavedomým, pokojne ich napíšte do komentárov alebo mi napíšte súkromnú správu. Rád Vám odpoviem a poradím. 

Daniel Marčan
Daniel Marčan pomáha ľuďom a podnikateľom zvládať vďaka psychológii NLP ich výzvy. Taktiež pracuje s psychológiou predaja na internete, kde sa špecializuje hlavne na predajné stránky a texty. Je certifikovaný NLP master a vytvoril osobnostno rozvojový web - "Rozvíjaj sa." Na tomto webe je jeho cieľom ponúknuť vám poznatky z praktickej psychológie, psychológie predaja na internete a množstvo hodnotných myšlienok pretože si uvedomuje, že už len jedna jediná myšlienka, ktorú zavediete do praxe, vám môže zmeniť život.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.