Ako prekonať rozchod ľahko a príjemne a zastaviť trápenie

rozchod
Dnešný článok na tému rozchod bude trošku špecifický a verím, že pre mnoho ľudí zaujímavý a hodnotný. Budete sa môcť dozvedať o tom, ako sa možno čo najrýchlejšie vyrovnať z rozchodom a prečítate si niekoľko typov a možností, ktoré je možné využiť v rezonujúcej a emočne intenzívnej chvíli, akou je práve rozchod.  

Spolu s tým, ako sa práve začítavate do týchto riadkov, určite sa chcete čo najrýchlejšie dozvedieť, ako príjemne prekonať rozchod a ste zvedavý, čo som pre Vás pripravil. Pretože tento článok nie je o priemernom myslení (typu: nerieš to, veď aj tak to bol kretén, to bude dobré a pod.), tak sa Vám ponúknuté informácie budú zdať možno nepochopiteľné a možno to celé bude vyzerať tak trochu zvláštne. Dôležité je, že to o čom píšem funguje a teraz ešte nemusíte vedieť, ako veľmi Vám to môže v budúcnosti pomôcť minimálne zmierniť Vaše nepríjemné pocity.

Ešte predtým, než sa začítate ďalej, aby ste postupne odhalili, ako príjemne prekonávať rozchod, položte si jednoduchú avšak veľmi dôležitú otázku: Aký má význam trápiť sa a cítiť sa otrasene či zranene, prípadne paralyzovane z neschopnosti vrátiť to späť, keď to môže byť celé úplne inak a namiesto toho môžete ostať aspoň v pokojnom stave? Myslím že budete súhlasiť so mnou, že to význam nemá a navyše potrebujete predsa normálne fungovať namiesto vyplakávania doma pred TV. 

Na rade je teda niekoľko šťavnatých typov, ktoré som usporiadal podľa nadväznosti a môžu Vám pomôcť rozchod prekonať lahodne. Vy však kľudne môžete jednotlivé veci uskutočňovať svojím vlastným spôsobom tak, aby to bolo čo najpríjemnejšie a najefektívnejšie pre Vás.

1. Pýtajte sa prečo a rozchod Vás bude veľmi bolieť

Prečo je otázka PREČO účinná a rýchla cesta do pekiel? Zamyslime sa spoločne nad tým, čo robí väčšina ľudí bezprostredne potom, čo sa dozvedia zdrvujúcu správu, že nastal rozchod alebo niečo podobné kde hrozí, že môžu mať na tom ich podiel viny. Začnú analyzovať udalosti a začnú sa sami seba vypytovať nevhodné otázky ako napríklad: „Prečo sa to stalo práve mne….Prečo práve ja……Prečo mi to urobil/a…….“ a podobne, čo vedie k vyvolávaniu pocitu viny.

Otázka PREČO je totižto v prvom rade otázka, ktorá implikuje (podsúva) obvinenie a potom čo sa takto spýtate bude normálne, ak sa u Vás dostavia veľmi nepríjemné pocity. Následne to môže viesť k tomu, že začnete hľadať chyby na sebe a riešiť zbytočnosti. Totižto Vaše podvedomie pátra po odpovediach na otázky, ktoré si sami kladiete a samozrejme bude hľadať aj odpoveď na otázku prečo. O tom, že podvedomie hľadá odpovede, ste sa už mohli mnohokrát presvedčiť práve vtedy, keď ste sa snažili si na niečo spomenúť a aj keď to absolútne nešlo, tak zrazu za pár okamihov či minút alebo hodín sa spomienka úplne spontánne zjavila ako záblesk. 

Odporúčam Vám vyhýbať sa vyššie uvedenej otázke, pretože cesta do problémov nemusí byť dlhá a keď prekonávate rozchod, pomocou nej si to veľmi pekne našliapnete.

2. Prijatím situácie k veľkej moci

Ďalší bod hovorí o tom, že treba jednoducho prestať bojovať vo svojej mysli proti tomu, čo sa stalo. Pravdepodobne ste sa streli s tým, že ste akoby nemohli uveriť tomu všetkému a boli by ste radšej, keby to bol len sen alebo nejaká zblúdilá myšlienka, ktorá by ako obláčik mohla odletieť ďalej kamsi ďaleko…..

Moje odporúčanie je: Dajte STOP zbytočnému boju a namiesto toho prijmite situáciu takú aká je. Dajte si vo svojej mysli záväzok, prevezmite kontrolu nad sebou samým a vyhnite sa zbytočnému topeniu sa v žiali. Jedna z možností ako prevziať kotrolu, je pozerať sa na to ako na fantastickú a neopakovateľnú príležitosť poučiť sa.

3. Premietanie a vyvolávanie krásnych zážitkov a pestrých spomienok rozchod ešte zhorší

Ďalšia vec, ktorá Vám môže pomôcť prehĺbiť Váš žiaľ, je premietanie nádherných chvíľ z minulosti, ktoré ste teraz s už bývalým partnerom zažili. Pestré a nádherné spomienky na tie minulé okamihy plné nehy, romantiky, jemných a niekedy tak trochu drsnejších dotykov, vášne a iskrivých chvíľ, o ktoré nechcete prísť…

Uisťujem Vás, že čím viac proti takýmto myšlienkam budete bojovať, tým viac ich budete posilňovať a čím viac ich budete posilňovať, tým viac vás budú zvnútra spaľovať a rozožierať. Platí totižto nasledovné: Kam dávate fokus, tam dávate energiu a tak sa aj cítite a teda čim viac energie budete do takýchto a podobných myšlienok investovať, tým to bude pre Vás horšie. 

Čo môžete spraviť je vyhnúť sa kladeniu odporu a namiesto toho nechajte takéto myšlienky plynúť podobne, ako keď dym stúpa kamsi hore do diaľky, alebo ich nechajte rozplynúť sa, ako keď vietor rozfúka lístie. Takéto myšlienky určite budú prichádzať, ale dôležitejšie je, ako na to zareagujete. Čím viac sa budete rozhodovať správne, tým viac bude rozchod pre Vás príjemnejšia záležitosť. Rozhodnite sa teda, že necháte tieto myšlienky ísť ďalej.  

4. Ako prežívať rozchod veľmi príjemne vďaka pozitívnemu úmyslu?

Dôležité pravidlo z NLP hovorí o tom, že za každým správaním a situáciou existuje pozitívny úmysel. Ak by som mal z tohoto článku vypichnúť jednu radu, bola by to určite nájsť si pozitívny úmysel. A ako sa k nemu dostať? Veľmi ľahko a neviem ako veľmi zvláštne sa Vám to bude zdať. Hneď ako zistíte, že sa s Vami partner rozišiel, položte si otázku: “ Čo je na tom skvelého? Čo je skvelého na tom, že som ostal sám?“ Do detailu to premyslite a ostaňte pritom.

Ak by sa Vám stalo, že Vás bude napadať niečo podobné ako: „Ale veď som prišiel o milovaného……“, tak aj toto môžete zarámovať nasledovne: „Čo ak je to celé úplne inak a on prišiel o mňa? Čo ak je to čírou náhodou tak, že mi len spravil službu?“ Zistené informácie si podrobne zapíšte na papier a ten si vyložte na miesto, kde bude pre Vás viditeľný a ľahko dostupný. Pomasírujte svoju hlavičkou informáciami o tom, čo je na tom skvelého a môžete si byť istý, že sa začnú diať neuveriteľné veci. Samozrejme to môžete spraviť aj inak a to tak, že sa budete za rozchod obviňovať a začnete si vyčítať chyby, ktoré Vás do tejto situácie dostali, čím zapadnete do vybehaných koľají väčšinového myslenia. Kam teda prehodíte výhybku?

5. Zaplňte prázdne miesto po partnerovi

Veľmi rád by som teraz bol pri Vás a pozoroval, ako reagujete na vyššie uvedené. Pretože to čo hovorí nasledujúci bod, môže pre niekoho vyznieť málinko kontroverzné. Veď predsa, práve som sa s niekym rozišiel a prežívam bolestivý rozchod a hneď si mám hľadať niekoho ďalšieho? Pravda je taká, že po človeku, ktorý o Vás práve prišiel (všimnite si, on prišiel o Vás), ostala diera či prázdne miesto, ktoré je zmysluplné zaplniť. Kľudne sa môžete ozvať starej známosti, ktorá o Vás ešte pravdepodobne stojí, prípadne môžete využiť značné množstvo možností, ktoré sú k dispozícii na objavenie niekoho nového. Takto môžete presmerovať energiu z vyživovania starého a nepotrebného, na rozvíjanie nového a čestvého. Samozrejme sú aj iné možnosti, ako napríklad začať športovať alebo robiť inú zmysluplnú činnosť, ktorá Vám pomôže vyplaviť za hrsť endorfínov do krvi. Pamätajte, že na zmenu emocionálneho stavu je veľmi dobré začať fyziológiou.

Neviem ako veľmi sa Vám bude tento bod zdať dôležitý. Môžem Vás uistiť, že veľká časť partnerov sa po rozchode k sebe vracia a to aj napriek tomu, že zatiaľ čo ich vzťah už bol na tom hororovo a rozchod bol skôr vykúpením, postrádali akékoľvek fajn výhliadky do budúcnosti. Jedným z dôvodov je, že ľudia dostávajú akýsi syndróm samoty. Zrazu sa začnete cítiť osamelo a nemáte s kým tráviť čas a napriek tomu že to bolo už zlé, neviete čo bez toho človeka budete robiť. Zvyk je železná košeľa (pamätajte, že železo hrdzavie) a tak mnoho ľudí podľahne pocitu, ktorý ich ťahá naspäť do starých koľají. Najhoršie je totižto sadnúť si doma za TV a nič nerobiť (práve tam Vás takéto pocity najrýchlejšie zastihnú) a keď práve riešite rozchod, je to ako keby ste sa priamočiaro vrhli do pekiel. Pretože sa môžete toho zbaviť tým, že začnete používať mimo iného bod 5., tak je veľmi dôležité čo najskôr začať na tom pracovať.

6. Pozor na nezmyselné presvedčenia

Niečo málo o presvedčeniach som podrobnejšie rozpracoval v tomto článku a nájdete o tejto téme viac aj v mojej e – knihe: „Aké chyby v myslení robí 99% ľudí“. Pre potreby práve čítaného je však dôležité spomenúť, aké nezmysli vznikajú v hlavách ľudí, ktorých opustil ich milovaný a ktorí riešia rozchod. Napríklad podobné bludy ako: Ona bola tá pravá…..Ja si už takú nenájdem…..Už sa nedokážem zamilovať……Ja sa ho nedokážem vzdať a pod. Prečítajte si to ešte jeden krát a naozaj sa nad tým zamyslite a použite logiku a zdravý sedliacky rozum.

Aj keď je takýchto nezmyslov ďaleko ďaleko viac, tak je fajn vedieť, že sú to absurdity podfarbené aktuálnym emocionálnym prežívaním daného človeka. Vyhnite sa takýmto nezmyslom a dôverujte si. Ak Vás ten človek opustil, tak Vám vlastne dal do rúk obrovskú príležitosť nájsť si niekoho omnoho lepšieho a kvalitnejšieho. Využite ten rozchod vo svoj prospech, možnosti máte takpovediac neobmedzené. Neviem, ako rýchlo si to všimnete ešte predtým, než si to naplno uvedomíte a využijete ale viem, že vyhýbanie sa nezmyslom prispieva k obrovskej slobode voľby a razantnému zvýšeniu kvality života, ktorá sa s pribúdajúcim časom mnohonásobne správnym myslením zvýši.  

Verím, že to čo som Vám v tomto článku ponúkol, má pre Vás zmysel a teší ma, že som Vám podal myslenie na tému rozchod z trošku iného uhlu pohľadu. Pamätajte: Ak sa chcete cítiť dobre a príjemne, je dôležité uvažovať inak ako väčšinovo, pretože keď prekonávate rozchod, tak práve pomocou väčšinového môžete veľmi rýchlo dopadnúť zle.

P.S. Radi by ste sa niečo spýtali alebo by ste chceli ďalšie doplňujúce informácie? Napíšte to do komentárov. Rád Vám odpoviem.  

Daniel Marčan
Daniel Marčan pomáha ľuďom a podnikateľom zvládať vďaka psychológii NLP ich výzvy. Taktiež pracuje s psychológiou predaja na internete, kde sa špecializuje hlavne na predajné stránky a texty. Je certifikovaný NLP master a vytvoril osobnostno rozvojový web - "Rozvíjaj sa." Na tomto webe je jeho cieľom ponúknuť vám poznatky z praktickej psychológie, psychológie predaja na internete a množstvo hodnotných myšlienok pretože si uvedomuje, že už len jedna jediná myšlienka, ktorú zavediete do praxe, vám môže zmeniť život.
Komentáre
 1. Michi píše:

  Ja mam problem . Sice som sa rozisla s priatelom .. vzdy je to par dni … potom sa on zas ozve ..ja uz som emocionalne hotova a povolim a zacina sa ten isty kolotoc.. mam pocit ako by on sam zo sebou bojoval s tym co on citi .. neviem co dalej .. milujem ho ale ja neviem ako dalej

  • Daniel Marčan píše:

   Tu vnímam problém práve v slovách, „povolím a začína ten istý kolotoč.“ Jazda na každom kolotoči ale raz skončí a treba si položiť otázku, či stojí za to voziť sa na ňom stále,alebo sa poobzerať po pokojnejšom zážitku, ktorý bude možno omnoho zaujímavejší než to, čo zažívate práve teraz.

 2. Kajo1354 píše:

  Dobrý deň,

  chcel by som sa zdôveriť a nejakú tu radu. Priateľka ma nechala po 4 rokoch. Prišla ku mne a povedala že nevie čo chce. Potom neskôr sa mi zdôverí že si našla iného a že už ku mne nič necíti. Vyhovárala sa že som sa jej už menej venoval a že to ochabovalo z jej strany. Po rozchode už hneď bola s ním a už si vravia aj že sa milujú. Minule som s ňou bol ešte na chvíľku a že jej to nie je vôbec ľúto že sme sa rozišli že proste nič necíti. Chcem sa spýtať ako je to možné že po 4 rokoch na tie spomienky čo sme prežili že už nič necíti a že jej to nie je ľúto ? Myslíte že si niekedy spomenie na tie 4 roky a že jej to príde ľúto? Nechala ma v najťažšom období pred štátnicami a nemôžem vôbec spávať, furt v podvedomí na ňu myslím neviem čo mám s tým robiť aby som na všetko zabudol ako ona hneď zabudla na to všetko pekné čo sme prežili.

  • Daniel Marčan píše:

   Pekný deň.

   To, čo teraz napíšem berte len ako veľmi hrubý odhad situácie. Podľa skúseností a znalostí ktoré mám, mi to príde, ako keby s ním už dlhšie randila, zatiaľ čo ešte udržovala určitý pseudo vzťah s vami. Za takých okolností sa mohlo potom stať to, čo sa stalo a teda sa mohla rozhodnúť ísť ďalej. Určite to nie je tak, že ona zabudla hneď. Som presvedčený, že ste si aj behom posledných mesiacov museli všimnúť, že jej záujem o vás začína opadať. Každopádne, treba ju nechať ísť ďalej v duchu hesla „ak ma tá žena nemá rada a nestojí o mňa, tak to nie je pre mňa vhodná žena na to, aby som s ňou trávil čas (strácal čas) a venoval sa jej.“ Doprajte si čas na duševnú rekonvalescenciu a odstráňte z dosahu všetky podnety, ktoré by vám ju mohli pripomínať: fotky, sms správy, FB profil, telefónne číslo, darčeky atď. …pamätajte, že ak zíde z telefónu a okolia, zíde z očí. Ak zíde z očí, tak zíde aj z mysle.

 3. Katarina píše:

  KATARINA

  • Katarina píše:

   Dobry den.Velmi ma Vas clanok zaujal.Mam 32 rokov a Partner ma momentalne opustil koli 22 rocnemu vekovemu rozdielu.Vravi ze je moja brzda v zivote a ma obmedzuje.Ja to tak nevidim ale v skutocnosti ma pravdu.Velmi ma to boli bo po dlhej dobe som sa zacala naozaj smiat ako sialena vzdy ked sme travili spolocne chvile .Nase zazitky sa nedaju vymazat .Pytam sa bola to laska ked sa ma vzdal?Ze nas rozchod je hlavne o mne a pre mna.Ja to nedokazem akceptovat boli ma to.Dakujem

   • Daniel Marčan píše:

    Pekný deň prajem Katarína.

    Je to zvláštne, no to, čo váš partner urobil môže mať hlbší význam nielen pre vás, ale aj pre neho. Jeden múdry človek však raz povedal, že jeden z najväčších prejavov lásky je urobiť niečo nezištného pre druhých. Ak je to váš prípad, tak je možno na mieste pouvažovať, či by nebolo lepšie prijať to, čo sa stalo a ísť ďalej. Verím tomu, že vás ešte čaká krásny a dlhý život.

 4. Soňa píše:

  Dobrý deň,tiež prežívam rozchod a neviem,čo so sebou…..Je to veľmi ťažké a zostávam sama v nezodpovedaných otázkach.Nechcem nikoho otravovať a už vôbec nie klin klinom vyrážať……

 5. Peter píše:

  Dobrý deň, môj rozchod, ktorý prežívam už tretí mesiac je veľmi bolestivý (pre mňa), pre ňu už ani nie (má iného…) a nemôžem sa cez to preniesť. Skúšal som všeličo, najnovšie aj psychoterapeuta, ale keď sa už zdá, že som v pohode, stretnem ju a som opäť na začiatku… Už neviem čo a ako ďalej. Veľmi sa trápim. Najhoršie na tom je to, že je to kolegyňa a vídam ju denne v práci. Žili sme spolu, v jednej domácnosti, nie celé tri roky. Ako sa k nej v práci správať, ako ju odstrihnúť, ako začať konečne žiť svoj vlastný život?… Ďakujem vopred za radu.

  • Daniel Marčan píše:

   Pekný deň prajem Peter.

   Podobne ako ďalším ľuďom, ktorí ma prosia o radu, aj vám odpoviem, že je veľmi náročné z jedného komentára pomôcť niekomu premyslieť ďalšie kroky do budúcna a nájsť cestu, pretože je to na dlhší rozhovor.

   Každopádne otázkou zostáva, ako spomínate, čo konkrétne je to, cez čo sa nemôžete preniesť? Pretože niekedy stačí stlačiť jeden gombík a predtým nehybné nožnice sa dajú do pohybu, a odstrihnú všetko to nepotrebné, čo bolo.

   Ďalej, Oslabenie napríklad cítim aj z tej cesty skúšania… Skúšanie samo o sebe podsúva zlyhanie a tak keď zasa niečo pôjdete skúsiť, aby ste sa s tými vyrovnali, je dosť možné, že to opäť dopadne podobne. A mimochodom, možno by ste miesto premýšľania nad tým, ako sa správať k nej, mohli začať premýšľať nad tým, ako sa správať k sebe tak, aby ste konečne mohli začať žiť svoj vlastný život. Prajem vám veľa šťastia a ak budete potrebovať radu, pokojne napíšte. Budem rád.

 6. Katarína Rumanovská píše:

  Dobrý deň, zaujímavý článok, avšak príliš veľa mi nedal, keďže rozchody nie vždy prebiehajú rovnako… Môj rozchod, ktorý práve prežívam je odlišný v tom, že to ani nie je rozchod v pravom slova zmysle, keďže situácia je taka, že manžel síce vyslovil slová typu rozchadzam sa s Tebou, no situácia si to vyžaduje tak, že naďalej zostávame v jednej domácnosti. Tá bolesť keď dennodenne vídate človeka ktorý už o Vás stratil záujem je o to horšia, tie pocity keď odchádza po nociach neviete kam, keď slová už raz vyslovené mi predstiera dennodenne a vždy zabolia… Je to už asi piaty krát za 15 rokov spoločného života, dokonca aj 2x podal na súd žiadosť o rozvod,vždy si však po čase všetko rozmyslel a zostali sme spolu. Poraďte prosím ako sa vyrovnať s takýmto rozchodom, keď ste stále v jednom dome a riešenie zíde z oči, zíde z mysle nie je reálne pokiaľ nedôjde k predaju spoločného domu, čo môže trvať aj roky. Srdečná vďaka Vám za odpoveď.

  • Daniel Marčan píše:

   Pekný deň prajem Katarína.

   Máte pravdu, pretože každý rozchod je svojim spôsobom iný a škatuľkovanie nie je na mieste.

   Čo sa týka odpovede pre vás, je to na dlhší rozhovor a radiť pri takejto udalosti, prípadne sa dohadovať cez komentáre nie je na mieste (podobne ako škatuľkovanie), aj keď to tak veľa „novodobých odborníkov“ robí. Čo však vnímam vo vašej situácii je, že s najväčšou pravdepodobnosťou existujú určité hodnoty, ktoré vás stále držia s manželom pohromade, aj keď to už je v určitých situáciách na spadnutie. Dôležité je ujasniť si životné smerovanie a ako som povedal, čo je vlastne pre vás v živote dôležité – vaše hodnoty. Na základe toho sa potom budete môcť jasnejšie rozhodnúť, ktorým smerom vykročiť.

   Mimochodom, ak to chcete prebrať do väčšej hĺbky, môžeme sa dohodnúť na konzultácii, ktorá môže prebiehať cez videohovor.

 7. Janka píše:

  Ahoj. Zaujímavý článok. Tie typy si viem predstaviť aplikovať nielen pri rozchode, ale aj napríklad pri strate zamestnania. Ďakujem.

  • Daniel Marčan píše:

   Ahoj Janka. Ďakujem za pochvalu. Súhlasím že tie tipy, keď sa prenesú do iného kontextu, tak vedia byť veľmi dobre využiteľné a vynikajúco pomáhať. A to je skvelé, že si si to všimla. Takže pochvala aj pre teba 🙂

 8. Eva píše:

  Ahoj, tvoj clanok vyznel zaujimavo a uviedol si par dobrych postehov a rad,s ktorymi suhlasim. Bod 1 vsak je trochu iny. Teda aspon pre mna- nesuhlasim s nim na 100 %. Neustale sa umaranie otazkou preco alebo co ak by… ? urcite len rozjatri rany a nemusi dotycnemu velmi pomoct.Myslim si vsak,ze ani uplne zamietnutie celej situacie nie je na mieste. Bod 1 uzko suvisi s bodom 2 a a teda je to zlozity proces. Emocie ktore clovekom hybu su velakrat rozporuplne. A potlacenie celej situacie by vystrelilo opacne.Podla mojho nazoru vsak je potrebna otazka preco. Aby sme mohli pochopit a vyventilovat svoje myslienky a pocity-upratat si trochu v hlavicke -a tak dospiet ku bodu ked prijmeme situaciu a mohli sa pohnut dalej. A velmi dobrym liekom hoci to znie banalne je naozaj nieco co nas bavi, resp.si mozme najst nieco- alebo niekto travit chvile s niekym kto nas privedie na ine myslienky. 😉

  • Daniel Marčan píše:

   Krásny deň Eva. Ďakujem za komentár a pochvalu článku. Čo sa týka otázky PREČO, treba si všímať čo sa to s Vami deje, keď si ju pokladáte – Cítite sa lepšie alebo horšie keď sa takto samej seba spýtate? Ďalej otázka PREČO ponúka vysvetlenia, zdôvodnenia a výhovorky. Môže byť zmysluplné uistiť sa, či to naozaj potrebujete k tomu, aby ste prekonali ťažké chvíle a či Vám budú užitočné odpovede, ktoré Vám poskytne Váš vnútorný hlas.

 9. Sabina píše:

  Super článok 🙂 Výstižne a pekne si to zhrnul

 10. Martin píše:

  Daniel, skvelý článok a teším sa na dalšie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.