Ako sa správne rozhodovať – 5 tipov pre najlepšie rozhodnutie

rozhodnutie, rozhodnutia, rozhodnúť sa, ako sa správne rozhodovať
Ako sa správne rozhodovať a urobiť to najlepšie rozhodnutie bez toho, že by ste sa spálili a nakoniec to ľutovali?
 
Dovoľte si predstavu Vášho života za niekoľko rokov. Pokojne to môže byť za rok, za dva, alebo za desať. Ako vypadá ten Váš život? Čo sa v ňom deje? Kde sa práve nachádzate a čo tam robíte? Ako sa cítite vo svojom živote, ktorý má nastať o desať rokov?

Viem, znie to možno trošku šialene, ale skutočne si to predstavte. Pretože to je kľúčové k tomu, aby ste pochopili extrémnu dôležitosť vytvárania správnych rozhodnutí pre Váš život.

Takže aký je obraz Vášho života o niekoľko rokov, aké zvuky tam počujete, aké farby tam prevažujú, aké pocity…? Vidíte, cítite a počujete tam presne to, čo by ste chceli, aby sa v skutočnosti odohrávalo? Alebo tam je niečo, s čím nesúhlasíte a zľakli ste sa?

Keď chcete prežívať vysnenú budúcnosť a správne rozhodnutie Vám v tom pomôže

Ešte predtým, než pôjdeme na možnosti, ako rozhodnutia robiť čo najlepším spôsobom, si dovoľte opäť ďalšiu predstavu. Tentokrát si sústreďte na to, ako chcete, aby vypadal Váš život za desať rokov. Nechajte zmiznúť hranice svojej predstavivosti a vykreslite si tam všetko, čo len chcete. Môže to byť luxusné auto, úžasný životný partner, vysnívaný dom, miesto, kde žijete, práca, ktorú robíte, príjemné pocity pohody, šťastia, spokojnosti atď.

Ako veľmi príjemná je pre Vás takáto predstava?

Teraz jedna z kľúčových otázok pre Vás: „Myslíte si, že keď sa budete rozhodovať tak ako doteraz, tými istými spôsobmi ako doteraz a budete stále robiť rovnaké veci, že sa ten obraz Vášho vysneného života naplní?“

Skutočne neviem, aká je Vaša odpoveď, ale verím, že už začínate chápať ohromnú moc svojich rozhodnutí nad budúcnosťou, ktorá Vás čaká.

Aby ste ich vedeli zvládať čo najlepšie, pozrieme sa spolu na niekoľko možností, ktoré súvisia práve s obsahom Vašej mysle. Potom čo si ich prečítate, získate novú navigáciu pre zvládanie toho, čo je možno v tejto chvíli pre Vás ťažké.

1. Krokujte spätne zo svojej vysnenej budúcnosti a správne rozhodnutie odhalíte

Pokiaľ by ste sa vrátili späť do predstavy Vašej žiarivej budúcnosti, ktorá Vás ako magnet priťahuje, tak môžete prísť až ku koreňu toho, čo za ňou stálo.

Dosiahnete to tak, že sa sami seba (v predstave vysnívanej budúcnosti) spýtate: „Čo sa stalo ešte predtým, než som sa ocitol práve tu a než som dosiahol a získal všetko to, čo teraz mám?“ A budete sledovať, aké kroky musíte podniknúť na to, aby ste to dosiahli.

Hneď ako budete naplno prežívať to, čo sa stalo ešte predtým, tak sa opäť zamerajte na to, čo bolo ešte predtým. Takýmto spôsobom choďte do súčasnosti. Vždy pokračujte o krok späť do prítomnosti a pochopíte, akým spôsobom sa máte rozhodnúť, aby ste sa dostali po pomyselných schodoch tam, kam potrebujete.

2. Pre správne rozhodovanie je kľúčové sledovať to najlepšie a to najhoršie

Ako som to myslel? Pokiaľ prichádza chvíľa, kedy majú ľudia urobiť dôležité rozhodnutie, väčšinou si predstavia horor ohľadom toho, ako to nakoniec dopadne.

„Mám to urobiť tak alebo tak, čo ak sa to celé skazí…?“ „Poviem jej to, o čom som premýšľal a ona ma odkopne…“

Ešte ani nevykonali akciu a v hlave sa im rodí otrasný scenár toho, čo sa bude diať. Opakom je situácia, kedy si niekto iný až príliš fandí a nakoniec zrovna on skonči, ako v tom horore.

Ako tomu predísť? Jedna možnosť je spýtať sa sám seba: „Čo najhoršie sa mi môže stať ak sa rozhodnem takto a čo najhoršie sa mi môže stať, ak sa rozhodnem inak?“ Poznanie najhoršej možnej varianty Vám odhalí scenár, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nenastane. Vám sa tak bude môcť uľaviť a odľahčíte sa poznaním, že aj keď Vaše rozhodnutie spravíte, až tak zle to nemusí dopadnúť. Vžívajte sa však aj do predstavy najlepšieho možného scenára. Pretože keď vytvárate dôležité rozhodnutie, tak je prínosné dôverovať si a podporiť to príjemnými predstavami.

POZOR: Pokiaľ si predstavíte najhorší možný scenár a budete sa chlácholiť, že sa to isto nestane, tak riskujete. Vždy rátajte s tým, že nakoniec môže nastať a buďte pripravený. Ak sa ale tomu chcete naplno vyhnúť a neriskovať fiasko, rozhodnite sa nakoniec úplne inak.

3. Počúvajte svoje vnútorné pocity a rozhodnutie vytvoríte bez námahy

Pokiaľ by sme sa mali baviť o jednom ochrancovi Vášho života, bude to podvedomá myseľ, ktorá sa ukrýva pod hladinou vedomia. Práve ona je tá, ktorá Vás celý život ochraňuje. Ako ochranu na pomoc niekedy vysiela vnútorné pocity a niekedy vnútorný dialóg (hlas), ktorý Vám má napovedať, ako sa zachovať v rôznych situáciách.

Pretože podobne, ako som opisoval nepríjemné pocity pri manipulátoroch, podobne sa nepríjemné pocity môžu dostaviť práve vtedy, keď sa chystáte urobiť zlé rozhodnutie.

To sú tie situácie kedy cítite, že by ste niečo nemali urobiť tak, ako sa chystáte a pokiaľ to tak urobíte, tak si neskôr neskutočne nadávate za to, že ste nepočúvali sami seba. Hotový orchester nastane, keď sa k tomu pridá práve spomínaný vnútorný hlas, ktorý Vám zvučne pripomína, že ste ho nepočúvali.

Čiže dôverujte vlastným vnútorným pocitom a tomu, čo Vám hovorí vnútorný hlas. Snažia sa Vás ochrániť. Ale aj tu si dajte veľký POZOR. Niekedy sú to práve pocity a vnútorný hlas, ktorí Vám spoločne bránia urobiť také rozhodnutie, ktoré by viedlo k Vášmu šťastiu a zisku toho, čo chcete.

4. Rozhodnutie je závislé na stave mysle

Predstavte si, že ste v supermarkete a zbadáte tam niečo, čo sa Vám v tej chvíli ohromne páči a o čom si poviete, že to musíte mať. Máte doslova silné nutkanie si to kúpiť a neviete to vydržať. Zažili ste už niečo také?

Ako napríklad ľudia, čo počúvajú na zľavy a kúpia hocičo len preto, že to bolo lacnejšie. Neviem, či k ním patríte, ale treba si vstúpiť do svedomia a opäť použiť otázky na samého seba: „Naozaj to potrebujem?“ „Budem to potrebovať aj za týždeň, za mesiac, za rok alebo dva?“

Príkladov, kedy emócie ovládajú naše rozhodnutia podobne ako v supermarkete, je celá hromada. Napríklad, keď Vás niekto riadne vytočí a vy sa rozhodnete urobiť niečo, čo by ste inak nespravili. Alebo sa sklamete a zavesíte na klinec niečo, s čím ste sa dlho trápili atď.

Otázkou je, či sa skutočne v takýchto chvíľach rozhodujete správne?

Aby ste predišli tomu, že Vás takto ovplyvnené rozhodnutie bude mrzieť, vždy si počkajte na opadnutie emócií. Pretože v každom jednom z nás prevažuje určitý stav mysle, pod ktorým nás všetci poznajú a pokiaľ sa budeme rozhodovať mimo neho, môžeme za to draho zaplatiť.

V supermarkete by to vypadalo tak, že si tú vec nekúpite a počkáte napríklad týždeň alebo dva. Následne si ju kúpite až vtedy, keď sa pominie emočka a Vy sa budete môcť rozhodnúť s čistou hlavou.

5. Prejdite dvermi a zabuchnite za sebou, aby ste spravili skalopevné rozhodnutie

Ako posledný bod som si pre Vás pripravil príklad, pomocou ktorého Vám ukážem, ako urobíte skutočné rozhodnutie.

Opäť si budeme predstavovať. Tentokrát sa vžite do situácie, že sa nachádzate v miestnosti, z ktorej vedú viaceré dvere. Samozrejmosťou je, že môžete prejsť len jednými dverami. Pokiaľ ste v tej predstave, tak si jedny dvere vyberte a prejdite nimi.

Prechádzate a zrazu počuť buchot – za Vami sa dvere zabuchli a keď ich skúšate otvoriť, tak sa to už nedá. Sú natrvalo zamknuté. Tak sa rozhodnete kráčať do neznáma, prijať zodpovednosť za to, že ste si vybrali práve tieto dvere a postupne odhaľujete, čo Vás na tej ceste čaká…

Práve tak vytvoríte skutočne pevné a naozajstné rozhodnutie. Jednoducho si jedny dvere vyberiete a zabuchnete ich (tentokrát Vy) za sebou a uvedomíte si, že už nie je cesty späť.

Chcete zbohatnúť? Chcete mať lepšiu postavu? Chcete mať úžasného partnera pre život, vysnívanú prácu alebo priateľov? Proste sa rozhodnite, že to získate, prejdite dvermi toho rozhodnutia a zabuchnite ich spolu so slovami a pocitom, ktoré Vám budú jasne hovoriť, že už nie je cesty späť. Následne vezmite za to zodpovednosť do rúk a napredujte cestou objavovania, hľadania riešení a užívania si.

Pretože stačí jedno rozhodnutie pevné ako skala a Váš život sa môže totálne zmeniť. Na to vezmite jed.

Pokiaľ ste sa dočítali až sem, tak Vám chcem pogratulovať, pretože ste sa už rozhodli. To rozhodnutie sa týkalo práce na sebe a napríklad toho, že sa naučíte rozhodovať. A to niečo značí. Preto vytrvajte, pracujte na sebe a budete si môcť všímať, že sa Váš život začína meniť k lepšiemu.

Ak chcete, aby som Vám s rozhodovaním pomohol a naučil Vás zvládať kľúčové rozhodnutia, tak ma kontaktujte do súkromnej správy po kliknutí na stránku kontakt.

Daniel Marčan
Daniel Marčan pomáha ľuďom a podnikateľom zvládať vďaka psychológii NLP ich výzvy. Taktiež pracuje s psychológiou predaja na internete, kde sa špecializuje hlavne na predajné stránky a texty. Je certifikovaný NLP master a vytvoril osobnostno rozvojový web - "Rozvíjaj sa." Na tomto webe je jeho cieľom ponúknuť vám poznatky z praktickej psychológie, psychológie predaja na internete a množstvo hodnotných myšlienok pretože si uvedomuje, že už len jedna jediná myšlienka, ktorú zavediete do praxe, vám môže zmeniť život.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.