Ako spozorujete zákerákov a manipulátorov, ktorí VÁM ničia život

manipulátor, manipulácia
Ako spoznáte zákerných ľudí a pseudopriateľov, ktorí ničia Vás a Váš život? Ako Vás bude manipulátor ničiť a ako jednoducho vyzrieť nad sprostákov vo Vašom okolí a vytvoriť si proti nim imunitu? Čím viac budete čítať, tým viac sa budete dozvedať o psychológií zákerného jednania.

VAROVANIE pred hadoľuďmi, pred ktorými je dôležité mať sa na pozore

Pretože som pred časom prišiel do ostrej konfrontácie s niekym, kto sa dlhé roky falošne vydával za môjho priateľa a pretože Vám chcem pomôcť, práve preto som sa rozhodol k napísaniu tohoto článku, ktorý má byť VAROVANIE pred ľuďmi, pred ktorými je dôležité mať sa na pozore. Vsadiť vlastnú dôveru do budovania pozitívneho vzťahu s takýmito ľuďmi je vysoký hazard podobný tomu, ktorý zažijete, keď vsadíte na veľmi chabé karty a zúfalo očakávate výhru. Nasleduje však trpké sklamanie.

Teraz si na chvíľu predstavte, že dlho budujete krásnu záhradu. Staráte sa o jej rozkvet, pravidelne ju polievate a kultivujete, vyživujete drahými a kvalitnými prostriedkami. Do Vašej záhrady sadíte semienka, z ktorých Vám majú po čase vyrásť nádherné pestrofarebné kvety rozmanitých vôní a exotické rastliny plné šťavnatých plodov. Pretože sa staráte usilovne a vkladáte do toho takpovediac dušu, Vaša záhrada začína rozkvitať a začína byť vidno aj prvé ovocie. Vaša snaha a úsilie sú čoraz viac oceňované obdivnými pohľadmi okoloidúcich, ktorí omámení jej nádherou začínajú prejavovať záujem o jej príbeh a o to, ako ste dokázali stvoriť také nádherné dielo.

Teraz si ale predstavte, že sa Vaša krásna záhrada nepozdáva jednému hadovi, ktorý sa z času na čas objaví a obžerie Vám Vaše kvety a plody rastlín, o ktoré sa tak usilovne staráte. Pretože je zatiaľ malý, tak ste nestihli zaregistrovať škody, ktoré napáchal. Čím viac však narastá, tým väčšie škody pácha a tým viac sa pre Vás stáva viditeľným. Čo s ním urobíte? Vyhodíte ho odtiaľ alebo sa budete nečinne prizerať, ako Vám tie kvety a plody obžiera a opijete samého seba tým, že Vám len pomáha zbaviť sa škodcov a skvalitňuje Vám tam pôdu?

Keď manipulácia zo strany dotyčného a naivita z tej Vašej, nepoznajú hraníc

Spomínam si na mnohé obdobia z môjho života, keď som sa stretával a priatelil s rôznymi ľuďmi. Ide o to, že keď na ceste svojím životom spoznávate ľudí, nejdete vždy do hĺbky a tak sa dá pri troške úsilia a empatie baviť s hocikým. Čo však urobíte, keď poznáte niekoho dlhodobo a veľa spolu preskáčete, ale zatiaľ čo VY si myslíte, že danej osobe môžete dôverovať, myšlienky dotyčného ukryté hlboko pred Vaším zrakom v tajnej komnate jeho mysli sa z Vás smejú a hovoria, že ste nula a neschopák? Čo urobíte, keď si dotyčný tvrdo presadzuje svoju pravdu a šliape po Vás a to aj napriek tomu, že jeho pravda je na míle odtrhnutá od reality?

Podobných scenárov je mnoho. Možno ste to už zažili Vy, alebo niekto z Vašej rodiny, či niekto vo Vašom okolí. Jednoducho povedané, ľahko ste skočili na lep niekomu, kto Vás dlhodobo vyciciava a zraňuje. Pretože Vaše HODNOTY sú však iné a ľuďom pomáhate, pretože ich máte radi a zakladáte si na dôvere a dobrých vzťahoch, tak to prehliadate a vinníka pred ostatnými dokonca chránite. Vaše vnútorné nastavenie Vám nedovolí hnevať sa a všetko sa zdá byť fajn až na to, že dotyčná osoba už stihla do Vás zasiať neviditeľné jedy, ktoré už začali pôsobiť. Vy zatiaľ nič nevidíte a myslíte si, že ste to len Vy, kto tu vyrába potiaže a problémy. Možno je to inak a dotyčná osoba Vás bez váhania zosmiešni pre známymi, zatiaľ čo v súkromí medzi štyrmi očami je k Vám uprimná a buduje s Vami úžasný vzťah, aby Vás v zápätí mohla opäť medzi viacerými zhodiť.

Situácia, keď sa v partii desiatich ľudí deväť ľudí smeje, ale iba Vy ste ticho. 

Keď spoločné znaky definujú duševného invalida alebo prečo to manipulátor robí

Možno ste už niekedy mali emócie na krajíčku, či dokonca vybuchli a na dotyčného nakričali. On však brilantne zareagoval povrchným ospravedlnením aby sa schoval a aby vo Vás vyvolal niečo podobné ako: „Veď on to nemyslel zle…Veď on je v pohode….Poznáme sa dlhé roky“. Cesta do pekiel býva dláždená dobrými úmyslami a tak Vaša túžba vyhnúť sa sporom a byť za dobré, býva zneužitá. Navyše, aj dlhé roky Vás niekto môže zrážať, ale vzhľadom na okolnosti uvedené vyššie sa to vždy vráti do normálu, pretože nechcete o neho prísť a neviete si predstaviť, čo budete bez neho robiť. Zatiaľ čo Vaša naivita rastie, on si za rohom mädlí ruky nad tým, ako jeho EGO opäť raz stúplo. Bohužiaľ nie tým, že poctivo pracoval na svojom raste ale tým, že pozráža všetkých okolo. 

Ukážková manipulácia, citové vydieranie a naštrbovanie sebavedomia, podkopávanie dôvery v životné šťastie a úspech.

Dôvodov, prečo to dotyčný robí, môže byť mnoho. Jedna z možností je, že si nedokáže pripustiť, že by ste mohli byť v niečom lepší než on. Vaše úspechy pre neho nikdy nebudú úspechy a podporu od neho nečakajte, pretože podporí akurát Vaše zlyhanie so slovami: „vidíš to, veď ja som ti to hovoril“. Ďalšia z možností je potreba mať vždy pravdu a na základe toho bude minulé udalosti a zážitky z Vašej spoločnej minulosti prekrucovať a modifikovať podľa toho, ako sa mu to hodí. Pravdepodobne Vás nepustí ani k slovu, aby ste náhodou nespochybnili jeho „nespochybniteľné“ pravdy. Keď sa dostane do úzkych, prípadne chce posilniť svoj už tak silný manipulačný vplyv, vezme si do úst niekoho z Vašej rodiny či blízkych a povrchne Vás k nemu prirovná s tvrdením toho typu: „Ja som to presne vedel, že ste všetci rovnaký“.  

V podstate Vám dotyčný predhodí pár právd, za ktorými bude nasledovať hromada arogantných a povýšeneckých nezmyslov, len aby Vás zhasol a svietil iba on. Prípadne spustí lavínu predpovedí Vašej budúcnosti, ktorá Vás má dostať na kolená a odvrátiť blížiaci sa úspech. Aj napriek všetkým uvedeným skutočnostiam sa však drzo ďalej prezentuje ako Váš najlepší priateľ a mlží, že sa Vás len snaží ochrániť a že mu na Vás záleží.

Vezmite si nožnice a takýchto ľudí odstrihnite

Takže naspäť na začiatok ku krásnej záhrade, ktorú Vám obžiera had. Čo s ním teda urobíte? Vyhodíte ho alebo budete sami seba opíjať s tým, že Vám len pomáha a skvalitňuje Vám tam pôdu?

Preto pokiaľ spozorujete vo Vašej tesnej blízkosti ľudí, ktorí sa chovajú vyššie uvedeným spôsobom, okamžite ich odstrihnite. Možno sa Vám to bude zdať náročné, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduché. A to aj v prípade, ak sa tento človek dlho vydáva za Vášho priateľa, skvelého kolegu alebo životného partnera, pretože to tak nie je. Uľaví sa Vám a možno budete veľmi prekvapený, keď sa náhle rozplynú nielen mnohé z Vašich psychických, ale aj fyzických potiaži. Telo a myseľ sú neoddeliteľná súčasť a navzájom sa ovplyvňujú. Na základe toho je dôležité si uvedomiť, že pokiaľ vylepšíte jednu oblasť, prejaví sa to aj v druhej a naopak. Takže suma summarum, pokiaľ odstrihnete takýchto ľudí, tak si môžete byť istý, že Vám bude psychicky aj fyzicky lepšie a že takýto ľudia prejdu svojím životom ako samotári a to aj v prípade, keď si nájdu ďalšie obete, na ktorých budú parazitovať.

Pamätajte: „Jediná vec je nevyhnutná pre triumf zla. Aby dobrí ľudia nič nerobili.“ Edmund Burke.

P.S. Uvedený článok vznikol ako odpoveď na skúsenosť z môjho vlastného života. Napísal som ho pretože verím, že ak budeme takéto skúsenosti zdieľať s ostatnými, tak môžeme nielen svet okolo seba meniť na lepšie miesto a skvalitňovať si vzťahy, ale naviac aj žiť krajší a šťastnejší život.

Mimochodom, stiahnite si e knihu, ktorá Vám v mnohom rozšíri a doplní znalosti nadobudnuté z uvedeného článku.

P.S. Radi by ste sa niečo spýtali alebo by ste chceli ďalšie doplňujúce informácie? Napíšte to do komentárov. Rád Vám odpoviem.  

Daniel Marčan
Daniel Marčan pomáha ľuďom a podnikateľom zvládať vďaka psychológii NLP ich výzvy. Taktiež pracuje s psychológiou predaja na internete, kde sa špecializuje hlavne na predajné stránky a texty. Je certifikovaný NLP master a vytvoril osobnostno rozvojový web - "Rozvíjaj sa." Na tomto webe je jeho cieľom ponúknuť vám poznatky z praktickej psychológie, psychológie predaja na internete a množstvo hodnotných myšlienok pretože si uvedomuje, že už len jedna jediná myšlienka, ktorú zavediete do praxe, vám môže zmeniť život.
Komentáre
 1. Niki píše:

  Vyborny clanok…:)…Presne s takymto typom cloveka som premarnila tri roky zivota….Citila som zakernost, ktoru v sebe mal, ale bola som zamilovana…:))…Manipulacia( toto si neobliekaj, nechod s kamoskou atd) bola na dennom poriadku….A to nespominam ziarlivost, obmedzovanie, podsuvanie viny atd….Nechcem to rozoberat, ale pomaly sa z toho zbieram:)….Aj ked je to tazke, kedze ma obcas chyta zlost:D…

  • Daniel Marčan píše:

   Ďakujem za pochvalný komentár Niki a rovnako tak chválim aj ja teba. Je super, že si to zvládla a hlavne, že si si všimla, že ťa niekto manipuluje. Pretože práve to môže byť jedna z najťažších vecí -priznať si, že nás niekto manipuluje a to aj u ľudí, ktorí nás majú radi.

   Sústreď sa na to, čo ťa napĺňa a čo máš rada, až si jedného dňa všimneš, že si sa pozbierala a všetko je zrazu lepšie. Držím palce a veľa šťastia.

 2. Jana píše:

  Dobry deň,docitala som Vas clanok a opat mi ,,spadla sanka“.Totiz manipulatora mam vo svojej,,rodine“ a to vlastnu mamu,ktorej som sa nevedela postavit do svojich 50 rokov ,uz ked to bolo neunosne a psychicky deptala mna i manzela ,zaludok sa mi triasol pri kazdom jej telefonate(tak najradsej komunikovala a pri najmensej argumentacii:mojej,vzdy zlozila)pri osobnom rozhovore menila temy,ako jej to vyhovovalo,tych vycitiek,citovych vydierani a pod.,bolo nad moje sily.Tak som prestala komunikovat,dvihat telefon,A zrazu,cela rodina ma odstrihla.cela.Mama dosiahla svoje.Neposlucham tak tu mam.Presli skoro tri roky(zufalstva,vycitiek,otazok:preco?Nic.Prekonala som to,mam uzasneho manzela,deti,svokru priatelky,pomohlo mi vela clanov,podobnych tomu Vasmu,pochopila som ze manipulator je nezmenitelny.Dnes som spokojna,vyrovnana a venujem sa tym,ktori so mnou zdielaju moje hodnoty a ja ich,Zijem zivot v ktorom som spokojna,som slobodna ,mam svoje hranice a respektujem hranice inych,nebojim sa povedat ,,nie“,viem sa obhajit.Bola to cesta pochpenia ,ucenia a v neposlednom rade,cesta postupneho odpustania.Pekny den Jana

  • Daniel Marčan píše:

   Krásny príbeh Janka. Pri jeho čítaní zasa spadla sánka mne. Je vidno, že ste prešla obrovskú cestu, ktorá, k ohromnému potešeniu, pokračuje šťastne.

   Fandím Vám pretože viem, aké je niekedy skutočne ťažké pre ľudí uvedomiť si, že ich niekto maniupuluje a vysáva z nich energiu ako upír. Môže byť skutočne ťažké sa z toho vymaniť a následky sú niekedy nedozierne.

   Výbornou správou teda je, že sa dá oslobodiť a aj na základe Vášho príbehu môžu ľudia vidieť a pochopiť, že to ide. A to je skvelé.

   Ďakujem za komentár a želám veľa šťastia.

 3. ÚPRIMNÝ AKO NIKDY PREDTÝM píše:

  super článok

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.