Čo je NLP – Neurolingvistické programovanie?


Už ste niekedy počuli výraz NLP ? Možno sa Vám to dostalo do uší ako neurolingvistické programovanie, prípadne ako psychológia vplyvu a úspechu alebo takzvaný neobmedzený ľudský potenciál. Možno ste o tom nepočuli vôbec a ak áno, tak ktorý z vyššie uvedených názvov je pravdivý? Možno ani jeden a možno všetky. Práve v tomto článku dnes dostanete odpovede na tieto otázky. Tak poďme na to.

V súvislosti so skratkou NLP by som teda rád uviedol, že z názvov Neuro lingvistické programovanie, psychológia vplyvu alebo neobmedzený ľudský potenciál, sú správne všetky názvy. My ale budeme používať skratku NLP – Neurolingvistické programovanie, čo je v podstate oficiálny názov tejto psychológie. Buďte si istý, že táto unikátna psychológia je využiteľná v mnohých oblastiach od biznisu cez šport, až po psychoterapiu….ale poďme pekne poporiadku.

Neurolingvistické programovanie je postavené na zistení, že úspech NIE JE o talente.

Ak načneme do histórie vzniku NLP, tak na začiatku stáli dvaja Muži. Bol to Richard Bandler, matematik, počítačový odborník a terapeut, ktorý sa venoval celostnej psychológii a John Grinder, jeden z najvýznamnejších svetových lingvistov. Títo dvaja páni sa neuspokojili s tvrdením, že ľudia musia mať talent na to, aby boli úspešní. Naopak sa domnievali, že musí existovať niečo, vďaka čomu sú úspešní ľudia úspešní. Začali sa preto zaoberať troma významnými terapeutmi, ktorí mali vynikajúce výsledky pri práci s ľuďmi, zatiaľ čo ostatní terapeuti za nimi mnohonásobne zaostávali. Boli to Fritz Perls – zakladateľ gestaltterapie, Virginia Satir – skutočne úspešná rodinná terapeutka, ktorá dokázala riešiť veľmi ťažké situácie a Milton Erickson – psychiater a legendárny expert na hypnoterapiu. V súvislosti s nimi troma musím spomenúť aj Gregoryho Batesona, experta na komunikáciu a kybernetický stav, ktorý tiež významne prispel do NLP.

Vráťme sa k Johnovi a Richardovi, ktorý pri modelovaní týchto významných terapeutov prišli na to, že aj keď sú svojimi prístupmi veľmi odlišný, prekvapivo používajú rovnaké vzorce správania. John povedal Richardovi, ty mi ukáž čo robíš a ja ti poviem ako to robíš. A tak potom vzali vzorce správania z Miltona, Virginie a Fritza, zdokonalili ich a vytvorili úžasný model vhodný na skvalitnenie života, urýchlenie učenia a skvelu komunikáciu.

Nazvali ho: Neurolingvistické programovanie. Pokiaľ to málinko zjednoduším, tak časť neuro hovorí, že všetko čo prijmeme do nášho mozgu, prechádza cez naše zmysly. Lingvistická časť pojednáva o tom, že na dorozumievanie vo všeobecnosti používame jazyk a programovanie hovorí o spôsoboch, ako si usporadúvame svoje myšlienky s cieľom dosiahnúť nejaký výsledok.

NLP obsahuje rady úžasných myšlienok, princípov a nástrojov.

Neurolingvistické programovanie je jeden zo spôsobov, akým ľudia premýšľajú a organizujú fantastickú a úžasnú zložitosť ľudského myslenia a komunikácie a práve preto je tak vhodné pre použitie v rôznych oblastiach. Anthony Robbins ho dokonca nazval jadrovou fyzikou v oblasti mysli. Základom NLP je 12 dôležitých pravidiel, ktoré sú v tejto psychológii definíciou úspechu. (aby som sa vyhol zovšeobecneniu, nie sú to nemenné pravdy, ktoré platia v každej životnej situácii. Aj napriek tomu zahŕňajú obrovské množstvo ľudí). Ja osobne mám najradšej tieto dve a myslím, že by ste ich jednoznačne mali poznať:

     1. „Ak budete robievať to, čo ste robievali, budete dostávať to, čo ste dostávali. Ak chcete dostávať niečo iné, tak urobte veci inak.“

     2. „Čo je možné pre jedného, je možné aj pre druhého. Ide len o to, ako to dosiahnuť. Čiže ak už niekto niečo dosiahol, môžem jeho úspech zopakovať a ak to ešte nikto nedokázal, prečo by som ja nemohol byť tým prvým?“

Z toho vyplýva aj nasledovné: ak už si raz zadáte cieľ, o ktorom ste presvedčený že ho naozaj chcete, ale nedarí sa Vám ho dosiahnuť, tak pamätajte, nikdy nemeňte cieľ, ale vždy iba stratégiu. 

Ja si myslím, že určite stojí za to zamyslieť sa nad takýmito slovami a nemusím zdôrazňovať, že majú obrovskú váhu.

Neurolingvistické programovanie si získalo obľubu po celom svete vďaka jeho unikátnosti. Táto úžasná a jedinečná práca Johna Grindera a Richarda Bandlera bola v mnohých častiach doplnená a obohatená o nové veci aj vďaka najznámejším pokračovateľom ako napríklad Robert Dilts, Anthony Robbins, Joseph O´ Connor a nespočet mnoho ďalších, ktorý sa rozhodli pomáhať ľuďom okolo seba tak úžasnou psychológiou, akou je NLP. Ako som už vyššie písal, získalo si veľkú obľubu a ľudia ho využívajú  po celom svete pre skvalitnenie svojho správania a konania, pre pomoc druhým, pre zmenu myšlienkových pochodov a v podstate zmeny kvality života.

DÔLEŽITÉ: Bohužiaľ, ako mnoho vecí tak ani Neurolingvistické programovanie sa nevyhlo negatívnym nálepkám ako manipulácia, vymývanie mozgov ……atď. Týmto by som to uviedol na pravú mieru: NLP a hypnóza niesu o manipulácii, sú o SLOBODE a efektivite.

Pretože nám NLP dáva do rúk konkrétne nástroje ako pracovať so sebou samým alebo s druhými a umožňuje nám poznať, ako ľudia myslia, tak je s jeho pomocou možné prehodiť výhybku od vybehaných koľají. Navyše, keďže sú tak veľmi účinné, je na každom z nás ako s nástrojmi, ktoré nám ponúka, naložíme. S nožom môžeme pripraviť niekoho o život, ale múdri ľudia ho múdro používajú na prípravu chutného jedla. Za dobu, ktorú sa venujem NLP som spoznal hromadu ľudí, ktorým pomohlo zmeniť život k lepšiemu a zaznamenali s ním taký posun, ako nikdy predtým.

P.S. Ak ste sa pre NLP nadchli tak ako ja, tak sa prihláste na certifikovaný výcvik v NLP priamo pod vedením inštitútu NLP. Vďaka tomuto tréningu Váš život už nikdy nebude taký, ako predtým.

Kliknite na tlačidlo nižšie a na stránke NLP inštitútu po kliknutí na položku tréningy v menu si pozrite, čo všetko sa na tréningu naučíte a pochopíte. Ak sa pre tréning rozhodnete, tak do prihlášky napíšte, že ste prišli z webu rozvijajsa.sk.

nlp inštitút, NLP, neurolingvistické programovanie,

P.S. Ak by ste sa ešte predtým radi niečo spýtali priamo mňa alebo by ste chceli ďalšie doplňujúce informácie, tak to napíšte to do komentárov alebo mi pošlite súkromnú správu. Rád Vám odpoviem a poradím.  

Daniel Marčan
Daniel Marčan pomáha ľuďom a podnikateľom zvládať vďaka psychológii NLP ich výzvy. Taktiež pracuje s psychológiou predaja na internete, kde sa špecializuje hlavne na predajné stránky a texty. Je certifikovaný NLP master a vytvoril osobnostno rozvojový web - "Rozvíjaj sa." Na tomto webe je jeho cieľom ponúknuť vám poznatky z praktickej psychológie, psychológie predaja na internete a množstvo hodnotných myšlienok pretože si uvedomuje, že už len jedna jediná myšlienka, ktorú zavediete do praxe, vám môže zmeniť život.
Komentáre
  1. Irena píše:

    Chcela by som vyskusat NLP.

  2. Katarina potuckova píše:

    Dobrý deň,chcela by som sa informovať ci Metoda NLP,je vhodná pri úzkostných a panickych poruchach.Ak áno,bolo by u vás možné sa objednať?dakujem Potuckova

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.