Horoskop, Veštci, Forerov efekt a sebaklam, a prečo aj vás možno sklamem?

„Horoskop, Veštci, Forerov efekt a sebaklam, a prečo aj vás možno sklamem“ je možno trochu zvláštny názov nového článku, ktorý som napísal. Pretože ste naň klikli a čítate ho, tak ste už určite veľmi zvedavý na to, čo všetko sa na tomto mieste dočítate a odhalíte.

Ešte predtým, než sa dostaneme k veľkému odhaleniu, si trochu zaexperimentujeme. Prečítajte si prosím nasledujúci odstavec:

„Máte veľkú potrebu, aby vás druhí ľudia mali radi a obdivovali. Máte tendenciu byť sebakritický. Máte mnoho nevyužitých schopností, ktoré ste nevyužili ku svojmu prospechu. Zatiaľ čo máte určité osobnostné slabiny, väčšinou ste ich schopný kompenzovať. Vaše sexuálne nastavenie vám prináša problémy. Disciplinovaný a sebakontrolujúci sa na povrchu, máte tendenciu byť vo vnútri znepokojený a neistý. Občas máte vážne pochybnosti, či ste učinili to správne rozhodnutie alebo urobili správnu vec. Dávate prednosť do určitej miery zmene a rozmanitosti a stávate sa nespokojným, keď ste obmedzovaný zákazmi a obmedzeniami. Ceníte si toho, že ste nezávislý vo svojom myslení a neprijímate tvrdenia druhých bez dostatočného dôkazu. Zistili ste, že nie je rozumné byť príliš úprimný v sebaodhaľovaní sa druhým. Občas ste extrovertný, priateľský a družný, zatiaľ čo inokedy ste introvertný, ostražitý a rezervovaný. Niektoré vaše ašpirácie majú sklon byť dosť nerealistické. Bezpečie je jedným z vašich hlavných životných cieľov.“

Teraz sa na malú chvíľku zamyslite o odpovedzte si na nasledovnú otázku:

Ako veľmi na vás sedí to, čo ste si práve prečítali?

Pokojne to môžete obodovať na stupnici od 1 do 5, kde číslo 5 znamená, že to na vás sedí absolútne presne. Použite aj desatinné čísla (napr. 4,2) na vyjadrenie skutočného dojmu, ktorým to na vás pôsobí.

Už to máte?

Ak áno, vytvoril som vám vynikajúci životný horoskop?

Ak sa stalo, že máte pocit, že vety uvedené vyššie na vás až tak nesedia, tak sa k ním vráťte ešte jedenkrát a opätovne ich premyslite. Ak ste sa ale v tom našli, tak ste sa práve ocitli medzi miliónmi ďalších, na ktorých sa to dá napasovať.

Čo ste však v skutočnosti čítali?

V roku 1948 istý psychológ Bertram Forer objavil obecne platný psychologický fenomén, kedy má človek tendenciu akceptovať akékoľvek obecné a vágne popisy osobnosti, ako priamo ušité na jeho osobu.

Aby tento fenomén demonštroval, dal svojim študentom test osobnosti a povedal im, že na jeho základe pre každého z nich pripraví odborný posudok. Forer to však urobil rafinovane. Zozbieral rôzne horoskopy a povyťahoval z nich vety, ktoré dal potom dokopy.

Presne tie isté vety dal potom každému študentovi, ktorý si v tej chvíli myslel, že je to jedinečný posudok ušitý na mieru jeho osobe. Študenti museli už len ohodnotiť posudok číslom na stupnici od 1 do 5, kde 5 dokonale odpovedá ich osobe a hádajte čo.

Študenti odpovedali, že je to takmer presné, dokonale popisujúce ich osobnosť. A ako veľmi vás prekvapí, že priemerné skóre, ktoré dali tomuto posudku, bolo 4,2 z celkových 5?

Možno ste sa už dovtípili, že vyššie uvedený odstavec je práve „Forerov posudok“, ktorý kedysi dal svojim študentom. A ak vás aj napadlo, že to predsa nemôže tak byť a nemôže to sedieť takmer na každého, tak len spomeniem, že podobný test bol opakovaný viac, než 50x a priemerné skóre bolo 4,2.

Čo majú spoločné horoskop a veštby a ako to funguje?

Horoskopy, veštby, proroctvá atď obsahujú práve spomínaný efekt. Čo je však jeho podstatou? Ide o účelové používanie hypnotického jazyka. To znamená jazyka, ktorý zámerne používa tak všeobecné tvrdenia, že človek musí význam viet dotvárať z vlastných skúseností a zážitkov a v podstate do toho napasujete takmer kohokoľvek. Používaním tohto typu jazyka vediete ľudí do tranzu, ale o tom niekedy inokedy…

Aby ste to ešte lepšie pochopili, poďme na príklad z dnešného rána. Ešte predtým, než som sa pustil do písania tohto článku, som si schválne otvoril jeden horoskop, aby som videl, čo tam bude pre mňa dobrého napísané a na stránke XY som našiel toto:

„Dnešok vyžaduje sústredenie a vytrvalosť. Postupný pokrok v uskutočňovaní vašich cieľov sa dostaví len za podmienok väčšieho úsilia. Doprajte si kľud aby ste sa mohli lepšie koncentrovať. Majetok, obchod i kariéra sú dnes pod pozitívnym vplyvom. Dočkáte sa zisku z vašich doterajších aktivít.“

Vezmite si napríklad vetu:Postupný pokrok v uskutočňovaní vašich cieľov sa dostaví len za podmienok väčšieho úsilia.“ Moja otázka znie nasledovne: Môže sa dosiahnuť nejaký pokrok bez toho, aby bolo vyvinuté určité úsilie? (nejde o to, či je väčšie, menšie, zvýšené a pod…) Ide o logický platný výrok, s ktorým musíte proste súhlasiť, aj keby ste akokoľvek nechceli. Poďme však ďalej. „Majetok, obchod i kariéra sú dnes pod pozitívnym vplyvom.“ V tomto smere by som si rád nechal vysvetliť, čo to vlastne znamená, že majetok, obchod i kariéra sú dnes pod pozitívnym vplyvom atď.

Poďme si horoskop transformovať na veštbu

A neviem, ako veľmi prekvapujúce pre vás bude, že by ste z podobného horoskopu, prípadne Forerovho posudku, mohli pokojne urobiť veštbu nasledujúcim spôsobom:

„Vo vašej dlani vidím, že na to, aby ste dosiahli svoj cieľ, budete potrebovať sústredenie a vytrvalosť, o ktoré sa budete môcť oprieť a to aj vtedy, keď prídu ťažkosti. Ďalej vidím, že pokiaľ vyviniete väčšie úsilie, tak sa dostaví aj postupný pokrok ktorý posilníte, keď si vo svojom živote doprajete aj kľud a budete sa koncentrovať. Vďaka  tomu svoj majetok a kariéru dostanete pod pozitívny vplyv a dočkáte sa zisku.“

Je to tak silne sugestívne a manipulatívne, že tomu podľahli nielen veštci, ale aj ich zákazníci, pretože na to, podobne ako na „Forerov posudok“, počúvne prakticky každý.

Ako vďaka pár psychologickým metódam vyrobiť stroj na peniaze

Bohužiaľ, v tomto prípade nejde o inteligentné používanie hypnotického jazyka za účelom premyslenej pomoci ľuďom tak, ako to robia napríklad NLP a hypnoterapeuti. Miesto toho ide o naivné vytváranie akýchsi predpokladov budúcnosti pomocou všeobecných fráz, za ktoré v dnešnej dobe dáva peniaze obrovské množstvo ľudí. 

Pre zaujímavosť, väčšinou sa k tejto forme sebaklamu prikláňajú ľudia, ktorí sa nachádzajú v kritických situáciách a hľadajú nádej. Zrejme za to môže aj takmer denno-denná realita ľudí, kedy si miesto o trošku zložitejšej pravdy radšej vyberú jednoduchšiu polopravdu alebo klamstvo.

Môžete vziať jed na to, že ak by som chcel, tak môžem takéto a podobné horoskopy vytvárať denno-denne a začať tým zarábať slušné peniaze podobne ako ďalší, ktorých je dneska plný internet a kníhkupectvá. Stačí na to len myšlienka, ktorú treba pomocou mäsového marketingu vpustiť medzi ľudí.

K tomu ale u mňa samozrejme nikdy nepríde. Nieže by som to teraz chcel vyhovoriť všetkým ľuďom, len mi je proti srsti sugerovať ľuďom na základe pár informácií (väčšinou meno, dátum a miesto narodenia) rôzne bludy, viesť ich v živote vysoko pravdepodobne nesprávnym smerom a bez toho, aby som hlbšie poznal a pochopil ich životnú cestu. A ešte brať za to aj peniaze.

A to si spomínam na to, ako mi jedna známa z redakcie istého časopisu spomenula, ako si tam tvorbu horoskopov predhadzujú za trest medzi sebou. Stačí sa len zamyslieť nad tým, kto tie horoskopy a rôzne veštby pre časopisy, teletext, rôzne knihy, online portály atď píše.

Môžem sa upísať k smrti a aj tak ma nepočúvnete

Na základe mojich skúseností som však presvedčený o tom, že aj napriek tomu, že som ukázal psychologický experiment, aj napriek tomu, že som urobil krátku analýzu horoskopu a transformoval ho do veštby, aj napriek tomu si horoskop alebo veštbu opäť prečítate a uveríte im.

Prečo?

Pretože sa znova necháte pomasírovať jednoduchými trikmi, silou sugescií a hrou slovíčok, ktorá v určitej kombinácii vytvára škatuľu univerzálnej veľkosti. Možno zaplatíte aj nemalé peniaze, aby ste sa dozvedeli to, čo vám môžem napísať behom pár minút do komentára aj zadarmo.

Mimochodom, ak vám je nepríjemné, že poukazujem na bludy a miesto toho sa snažím učiť ľudí funkčné postupy a pomáhať im, tak ste asi nikdy nevideli na pár mesiacov pomäteného človeka, ktorému bolo vyveštené niečo, čo napáchalo v jeho živote veľké škody.

Rovnako tak ste nevideli ľudí, ktorí slepo veria ďalším bludom, o ktorých možno napíšem inokedy. Ide o ľudí, ktorých keď stretnete o 5 – 10 rokov, budú mať rovnaké problémy, pretože placebo efekt horoskopov, veštieb, energetických kameňov či čarovných formuliek pre privolanie lásky, šťastia, zdravia alebo peňazí, nezabral.

P.S. Pokojne sa vyjadrite do komentárov a pýtajte sa na to, čo vás zaujíma. Rád vám odpoviem a poradím.

P.S. 2 Pri tvorbe tohto článku som informácie čerpal z článku napísaného na wikipédii, ktorý pojednáva práve o „Forerovom efekte“.

Daniel Marčan
Daniel Marčan pomáha ľuďom a podnikateľom zvládať vďaka psychológii NLP ich výzvy. Taktiež pracuje s psychológiou predaja na internete, kde sa špecializuje hlavne na predajné stránky a texty. Je certifikovaný NLP master a vytvoril osobnostno rozvojový web - "Rozvíjaj sa." Na tomto webe je jeho cieľom ponúknuť vám poznatky z praktickej psychológie, psychológie predaja na internete a množstvo hodnotných myšlienok pretože si uvedomuje, že už len jedna jediná myšlienka, ktorú zavediete do praxe, vám môže zmeniť život.
Komentáre
  1. horoskopy píše:

    Veľmi zaujímavý článok dosť na zamyslenie ale horoskopy sú podľa mňa aj pre zábavu, pobavenie a nemusia sa brat tak vážne. Okrem toho Čínsky horoskop je dosť uznávaný!

    • Daniel Marčan píše:

      Tiež by som bol za to, aby to ľudia brali skôr pre zábavu, pobavenie a s nadhľadom, a aby tieto veci neboli zneužívané ako nástroj zisku na ľuďoch s jednoduchším myslením. Inak ďakujem za pochvalu článku a pekný deň prajem.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.