Prečo môže byť chybou spoliehať sa na rady od pseudoexpertov?

Pevne verím, že ste už zažili v živote chvíľu, kedy ste umierali túžbou zistiť určitú informáciu, ktorá mala viac, či menej zásadným spôsobom ovplyvniť vaše dôležité rozhodnutie a následne na to aj správanie.

Lenže kam si vo chvíli, keď potrebujete experta v danej oblasti, pôjdete po radu vzhľadom na to, že na blízku nikto taký nie je? Kam chodia ľudia dneška hľadať rady aby sa uistili, vyriešili svoj problém, správne sa rozhodli alebo len jednoducho utešili?

Už nadpis vám napovedal, že práve na sociálnych sieťach a fórach ľudia častokrát hľadajú rady a pomoc, pretože to je najrýchlejšie najpohodlnejšie. Lenže čím viac je to pohodlnejšie a rýchlejšie, tým viac sa môžete spáliť a dostať odpoveď, ktorá je plná hlúpostí a nezmyslov.

A samozrejme, pokiaľ si neuvedomujete a nedokážete si všimnúť, že sú to nezmysly, tak ich pokojne môžete šíriť ďalej v dobrej viere nevediac, že tým človeku skôr škodíte, ako pomáhate. Ďalšia stránka veci je, že ešte predtým, než to poradíte niekomu ďalšiemu, to môže do značnej miery uškodiť aj vám a pritom si to ani nemusíte všimnúť.

Aby ste tomu pochopili viac do hĺbky, pripravil som si pre vás niekoľko dôvodov, ktoré vám spoločne ukážu, prečo nie je rozumné spoliehať sa na rady od pseudoexpertov na sociálnych sieťach a fórach. 

1. Na komplexné problémy dávajú jednoduché rady

Tu je extrémne dôležité si uvedomiť, že pokiaľ sa radíte o tom, kde si môžete kúpiť kvalitný nábytok, ako si máte opraviť bicykel, alebo uvariť jedlo, tak je to v poriadku. Pretože v týchto a podobných oblastiach, sú tie veci a postupy pevne dané.

Čo už však nie je pevne dané, je oblasť sebarozvoja, ľudskej psychiky, vzťahov, tehotenstva, peňazí, pracovných pohovorov a pod.

Asi najhoršia možná vec, ktorá sa môže udiať vo chvíli, keď máte komplexný problém (napríklad nezvládate svoj partnerský vzťah) a začnete sa o tom radiť s ľuďmi na sociálnej sieti alebo fórach je, že vás môžu svojimi komentármi zaviesť na úplne inú cestu, ako potrebujete.

Pretože v krátkom príspevku nemáte v žiadnom prípade dostatočný priestor na to, aby ste zachytili celý kontext vašich problémov a potrieb, a už vôbec ho nemajú ľudia, ktorí to čítajú a následne odpovedajú. Čo sa potom vlastne deje je to, že ľudia väčšinou popisujú zložitý problém a dostávajú jednoduché rady, ktoré nemajú hĺbku a ani nič spoločné s tým, ako sa naozaj dobre postaviť k svojmu problému a čo robiť.

Tak v podstate spoznáte aj pseudoodborníka – bude vám dávať jednoduché rady na zložitý problém bez toho, aby sa zaujímal viac do hĺbky a riešil váš konkrétny individuálny problém.

Tento príklad hovorí za všetko (pri všetkých príkladoch v článku ospravedlňte prosím pravopis a interpunkciu – kopíroval som to v originále):

„Dobrý večer..co angina 3x za 3mes.? Celý život nic a teď mi hrozí vyndanim mandli.. co z hlediska psychosomatiky? Děkuji.“

„Angína jsou nevykřičené emoce a vztek. Veliké potlačené emoce tělo už dál nechce a odmítá je polknout, vznikají obrovské otoky uzlin, ostrý konflikt.“

Samozrejme tam bolo viac podobných odpovedí, ale práve táto pekne ilustruje to, o čom tu točím. Ak má napríklad tento problém aj korene v psychike, tak je dôležité a potrebné vyhľadať človeka, ktorý má naozaj skúsenosti a schopnosti na to, aby vedel v takom prípade pomôcť.

Keď to vezmeme z opačného konca, nepotrebujete dostávať rady od ľudí, ktorí vám sugerujú, že presne táto vec spôsobuje túto, urobte toto a stane sa toto (v našom prípade – mám angínu ⇒ angína sú nevykričané emócie ⇒ výrok: „telo ich odmieta“ implikuje, že ich treba dať von)

Naozaj netuším, do akej miery sa autorka komentára zamyslela nad tým, čo vlastne napísala a čo to môže spôsobiť, ak by sa to dalo do praxe. A to si vezmite, aké somariny si častokrát radia ženy na fórach ohľadom tehotenstva, čo sú skutočne vážne veci. Väčšinou tá troška inteligencie, ktorá medzi podobnými vyjadreniami existuje, zapadne medzi hromadou podpriemerných rád, ktoré vyzerajú, ako keby ich autorky pozerali príliš veľa filmov.

Preto skutočne píšte ľuďom, ktorí majú v tej oblasti odbornosť a premýšľajú inak – doktorom, psychológom, kvalitným koučom atď. a vyhnite sa podobným pseudoodborníkom a ezoterickým psychoblábolom. Nie je totižto nič jednoduchšie, než vyhľadať stránku odborníka, na nej kontaktný formulár a do neho popísať svoj problém s prosbou o pomoc a kliknúť na tlačidlo odoslať.

2. Dávajú vám rady na základe svojich výmyslov, predpokladov a domnienok

Keď som tvoril online produkt „Ako získam prácu snov“, aby som pomohol ľuďom zvládnuť pohovor do zamestnania, hľadal som na fórach otázky, ktoré ľudí v súvislosti s pohovormi zaujímajú. Čo ma však dramaticky prekvapilo bolo to, aké hlúposti a absurdity dokážu ľudia radiť a ešte to prezentovať tak, ako by to bolo fakt super.

Pretože som ten „najlepší“ príklad vzal a v produkte z neho urobil analýzu, tak ho použijem aj tu. Na konkrétnu otázku jednej pani o tom, ako odpovedať na pohovore napríklad na otázku: „Prečo by sme mali vziať práve vás“, bola dodaná nasledovná odpoveď:

„preco by sme mali zobrat prave vas? alebo co prinesiete nasej firme?
pretoze uz viem o vas dost na to aby som dostal miesto u vasej konkurencie
alebo nieco ine, kedze nie vzdy sa da odpovedat tak „agresivne“.

napr:
preco by som sa ja mal vybrat prave vas?
alebo:
vy mate prilezitost a ja mam schopnost tuto prilezitost vyuzit
alebo:
ak neviete preco, tak sa pozrite na vas inzerat a potom mi len povedzme ci ma pustite dnu alebo von
alebo:
som ochotny zajst tak daleko ako nikty ony pre ziskanie tejto prace
alebo:
ak neviete preco, tak zjavne neviete o co prichadzate..
alebo:
ak by ste ma chceli, tak by ste sa tuto nemuseli spytat

ale to su len take haluze ked clovek nevie co ma povedat, idealne je v kratkosti, vhodna kombinacia slov, velmi plynule a zrozumitelne a trefne vysvetlit preco, ani tam nemusi byt ziadny „humor“ predpokladam.. ale hlavne trafit co chcu.
zalezi od toho ci uz mas skusenosti, potom sa lahsie odpoveda, napr: „vdaka mojmu pracovnemu nadseniu som byvalej firme usetril xyz penazi. Naucil som sa svizne reagovat na problem a promtne ho riesit v akejkolvek stresujucej situacii. viem, ze by som bol dobry/vohny prirastok do vasho timu“
ak niesu skusenosti, tak nejak preformovat slova.

ak nemas slova, povies:

„Chcete cloveka co vie co robi, alebo recnika co vam odrecituje to co by ste chceli pocut?!

Je to síce dlhšie, ale podobne ako v predchádzajúcom príklade, aj tento vynikajúco znázorňuje to, čo mám na mysli. Predstavte si, že naozaj na ten pohovor prídete s tým, že im idete vykladať výroky podobného charakteru. Ako asi dopadnete?

Ak dostanete odpoveď tohto typu, narážate na výmysel, domnienky a predpoklady ľudí tom, čo treba urobiť a čo je správne. Pochybujem, že sa ten pán pýtal personalistov, ako na nich pôsobia odpovede, ktoré v komentári poskytuje a čo to v nich vyvoláva. Prípadne, aké šance by mal u nich uchádzač, keby takto odpovedal.

Keď už tak, aspoň sa vždy pýtajte, ako konkrétne prišiel k tým odpovediam, postupu, návodu… Tak si máte možnosť aspoň trochu overiť, či má ten človek vôbec potuchy o tom, čo vám premieta.

Samozrejme najlepšie je opäť kontaktovať niekoho, kto sa skutočne vyzná a vyhnúť sa tomu, že by ste sa nechali nakaziť sprostosťami a nedopadlo by to pre vás dobre.

3. Povedia vám, čo máte robiť, ale nepovedia vám, ako to máte robiť

Ďalší jav, ktorý sa vyskytuje v prostredí sociálnych sietí a diskusných fór je situácia, kedy položíte otázku a dostanete siahodlhú odpoveď o tom, čo všetko máte urobiť. Dotyčný vám však už nepovie, ako to máte urobiť.

Poďme si hneď uviesť ďalší príklad:

„Cawte,ako sa da natrenovat prirodzene zvodny usmev ? Ktory by som mohol hoci kedy vypalit na zensku s lusknutim prsta  🙂 Vzdycky, ked sa snazim na zensku nahodit usmev, tak je skor taky krcovity a neprirodzeny . Nejake rady ?“

„v prvom rade musíš ty milovať svoj život a uzivat si každý jeden deň, musí to byť v tebe prirodzené, tým pádom sa budeš vedieť zasmiať úprimne od srdca a to je to čo ženy dostáva do kolien“ 

Tu sa pán pýta, ako natrénovať zvodný úsmev (dá sa natrénovať, dôverujte mi). Odpoveďou mu je, že  má milovať svoj život a má to v ňom byť prirodzené z čoho vôbec nevyplýva, ako to má spraviť. A mimochodom, ak ste to čítali pozorne, tak ste si všimli, že to v skutočnosti ani nie je odpoveď na jeho otázku a už vôbec to nemapuje situáciu.

Tento prípad je našťastie jeden z tých lepších. To, prečo som ho tu zaradil je fakt, že je to mrhanie času pre oboch zúčastnených. Ten chlap totižto nehľadal rady typu: „užívaj si deň… musí to byť v tebe prirodzené…“, ale chcel vedieť, ako natrénovať zvodný úsmev, aby ho vedel nahodiť vo chvíli, keď potrebuje a to je úplne niečo iné.

V tomto prípade by bolo napríklad ďaleko prínosnejšie vyhľadať niekoho, kto ten úsmev ovláda a pozrieť sa ako to robí a nechať si poradiť od neho. A čo je ešte jednoduchšia možnosť, pozrieť si fotky charizmatických hercov a potom sa postaviť pred zrkadlo a začať trénovať.

4. Ten kto dáva rady, ten má aj zodpovednosť

Preto napríklad ja osobne nekomentujem žiadne podobné otázky a venujem sa tomu až vo chvíli, keď mi príde email alebo vidím, že si môžem dovoliť podať jednoznačnú odpoveď a nevyžaduje to žiadne hlbšie skúmanie.

Z rovnakého dôvodu som vytvoril tento článok, pretože ma častokrát štve, ako sa snažia ľudia riešiť zložité veci jednoducho pomocou pár viet niekde na facebooku. Ľudská komunikácia je veľmi nepresná a obzvlášť tá písaná, a preto tie rady vôbec nemusia padnúť na úrodnú pôdu, prípadne z nich vyrastie burina.

Ak ste komentátor alebo radi radíte, prípadne hľadáte ďalšie rady, tak pamätajte na dôležitú zásadu:  Vždy poskytujte a čítajte len tie rady, ktoré sa zakladajú na skúsenostiach, majú inteligentný základ a sú od človeka, ktorý sa fakt vyzná a vie, o čom hovorí. Pretože pokiaľ niekto niekde vysiela určité posolstvo a hovorí ostatným, ako majú žiť, čo majú robiť a ako sa správať, alebo rozhodovať, tak má za nich zodpovednosť a neexistuje žiadne ospravedlnenie toho typu: „Ja som ti dal len môj pohľad na vec, môj názor a keď to tebe nefungovalo, je to tvoj problém, máš svoj vlastný rozum…“

To iba ukazuje biednu odbornosť a chybný úsudok toho, kto tú radu poskytol.

P.S. Tento článok v žiadnom prípade nevznikol preto, aby som zhadzoval ľudí, ktorí sa snažia pomôcť. Môj skutočný cieľ je pomôcť vám zvýšiť obozretnosť a získať kvalitné informácie od ľudí, ktorí sa tomu rozumejú.

P.S.2 A samozrejme by to nebolo ono, keby som tu neuviedol, že pomáham aj ja a v tejto chvíli je tu možnosť absolvovať workshop psychológie predaja, ktorý vám umožní ľahšie rozbehnúť alebo vylepšiť svoj biznis na základe psychológie vplyvu a NLP. Pre viac info kliknite tu.

Daniel Marčan
Daniel Marčan pomáha ľuďom a podnikateľom zvládať vďaka psychológii NLP ich výzvy. Taktiež pracuje s psychológiou predaja na internete, kde sa špecializuje hlavne na predajné stránky a texty. Je certifikovaný NLP master a vytvoril osobnostno rozvojový web - "Rozvíjaj sa." Na tomto webe je jeho cieľom ponúknuť vám poznatky z praktickej psychológie, psychológie predaja na internete a množstvo hodnotných myšlienok pretože si uvedomuje, že už len jedna jediná myšlienka, ktorú zavediete do praxe, vám môže zmeniť život.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.